ZABEZPEČENÍ SÍTÍ

Domů  -  Správa IT  -  Zabezpečení sítí

Věnujete dostatečnou pozornost zabezpečení své firemní sítě a ochraně dat?
Víte, že vaše počítačová síť může být ohrožena útokem zvenčí i několikrát denně?

Kybernetická bezpečnost je velmi aktuální téma nejen pro velké korporace a státní instituce, ale i pro malé a střední firmy a domácnosti. Mezi nejrozšířenější hrozby patří malware, spyware, adware, phishing, viry, trojské koně, červi, rootkity, ransomware a programy pro neautorizované změny nastavení prohlížeče. S těmito zbraněmi mohou útočníci získat vaše hesla, informace o platebních kartách, zablokovat počítač a požadovat výkupné, mazat vaše data nebo výrazně zpomalit vaši firemní síť.

Podle aktuálních průzkumů byly téměř tři čtvrtiny všech kyberútoků provedeny ve firmách s méně než 100 zaměstnanci. Důvodem je to, že malé a střední podniky nemají vlastní specialisty na IT bezpečnost a podceňují zabezpečení svých sítí. Ty jsou pak mnohem zranitelnější vůči kybernetickým hrozbám.

Součástí nabídky našich služeb je kompletní řešení IT bezpečnosti, které pokrývá všechny aspekty ochrany vašich firemních procesů a dat. Díky spolupráci s předními dodavateli pokročilých zabezpečovacích technologií disponujeme širokými znalostmi v tomto oboru.

Naše nabídka

Analýza stávajícího stavu a identifikace kybernetických rizik ve vaší společnosti

Návrh řešení kyberbezpečnostní politiky

Dodávka, implementace a konfigurace hardwarových a softwarových bezpečnostních prostředků

Tým našich techniků vám poradí s výběrem vhodných licencí, zajistí jejich odbornou instalaci a proškolí jejich uživatele.

logo Esetu

ESET NOD32
ESET ENDPOINT ENCRYPTION
ESET SMART SECURITY
ESET SECURE AUTHENTICATION

logo Keria

KERIO CONTROL

logo Acronisu

ACRONIC BACKUP
ACRONIS DISASTER RECOVERY
ACRONIS BACKUP CLOUD

Jak se vyhnout kyberútokům

Základním pilířem ochrany firemní sítě je správně nakonfigurovaný firewall. Firewall funguje jako bariéra mezi vašimi daty a kyberútočníky. V obou směrech propouští jen vybranou internetovou komunikaci a zároveň zaznamenává veškerý provoz. Doporučujeme instalovat firewall i na domácí sítě zaměstnanců, kteří pracují z domova.

Používejte kombinaci malých a velkých písmen, číslic a speciálních symbolů. Bezpečné heslo by mělo mít alespoň 8 znaků. Používejte náhodně generovaná hesla a správce hesel.

Kyberútočníci se bez většího úsilí dokážou prolomit do účtů s tzv. jednofaktorovou autentizací, kdy se pro ověření použije jen jméno a heslo. Zavedení dalších ochranných vrstev do procesu autentizace uživatele je však relativně jednoduché a s každým dalším prvkem, který přidáte, se zabezpečení výrazně zlepší. Mezi běžně používané autentizační metody patří např. jednorázové heslo, PIN, hardwarový token nebo biometrické údaje.

Kyberútoky mohou způsobit nefunkčnost programů a operačního systému nebo poškození dat. Pravidelné zálohování důležitých dat v cloudovém úložišti nebo na externím disku vám může výrazně usnadnit obnovu po případném pádu systému.

Součástí základní kyberhygieny by mělo být šifrování důležitých souborů a dat před jejich sdílením. Pokud všechny ostatní metody zabezpečení selžou a útočníkovi se podaří získat vaše data, díky šifrování mu budou k ničemu. Rekonstruovat zašifrovaná data je totiž velmi obtížné. Šifrování dat přitom není nijak složité a lze ho vyřešit jednoduchým bezpečnostním softwarem.

Důsledné aktualizování softwaru má svůj dobrý důvod. Vždy, když škodlivý software získá nové schopnosti, váš poskytovatel služeb reaguje aktualizacemi systémů a softwaru. Ignorování výzev k softwarovým aktualizacím je jedním z nejčastějších uživatelských hříchů, který může být pro vaši firemní síť fatální.

Návštěvy podezřelých webových stránek jsou z pohledu kyberbezpečnosti jednou z nejrizikovějších uživatelských aktivit. Z průzkumů vyplývá, že téměř polovina uživatelů riskuje na firemním internetu mnohem více než doma, protože věří, že IT oddělení je před případnou kybernetickou hrozbou spolehlivě ochrání.

I v malých firmách, které mnohdy nemají formálně ošetřené vnitrofiremní procesy, je vhodné zavést interní směrnici o IT bezpečnosti. Bezpečností politika s detailním popisem povinností a zodpovědností uživatelů firemní sítě vám usnadní řešení případného kyberbezpečnostního incidentu. Touto směrnicí byste měli ošetřit i používání soukromých mobilních zařízení, pokud z nich uživatelé přistupují k vaší firemní síti.

Zanedbání základních postupů při změně hesla nebo instalaci důležitých aktualizací může ohrozit celou firmu. Podle průzkumu společnosti Kaspersky Lab přispěla neopatrnost zaměstnanců k 46 % všech kybernetických incidentů, kterým firmy čelily v roce 2017.